Faceți clic aici pentru a obține traducerea automată a textului de mai jos.
Asociația Valea Jiului Development Society Project este recompensată cu titlul „Acțiunea transformatoare a anului 2022”  

Asociația Valea Jiului Development Society Project a fost proclamată câștigătoarea celei de-a șasea ediții a premiului pentru acțiuni transformatoare, în cadrul unei ceremonii găzduite de Comitetul European al Regiunilor. Acțiunea transformatoare a coaliției societății civile din România se axează pe impulsionarea schimbărilor sistemice în Valea Jiului, o fostă regiune minieră, prin consolidarea societății civile locale, promovarea dezvoltării durabile, încurajarea colaborării și promovarea investițiilor echitabile.

Inițiativa a fost selectată de juriu pentru potențialul său de a cataliza o transformare socioculturală, socioeconomică și tehnologică în cadrul comunității pe care o vizează și pentru eforturile sale de a promova punerea în aplicare la nivel local a Pactului verde european. Pe lângă un trofeu și titlul de „Acțiune transformatoare a anului 2022”, Valea Jiului primește, de asemenea, 10,000 EUR pentru a contribui la sprijinirea acțiunilor viitoare.

În numele Asociației Valea Jiului Society, președinta Adina Vințan exprimă reacția entuziastă a organizației din care face parte: “Este pur și simplu minunat că suntem printre finaliști și acum suntem câștigători! Vreau să vă felicit pentru această inițiativă, pentru că eu cred că actorii locali trebuie să fie susținuți. Este extraordinar pentru noi. Vrem să continuăm cu ceea ce am făcut în Valea Jiului. Suntem norocoși pentru că am reușit să găsim oameni implicați care încă mai au încredere în viitorul Văii Jiului. Vrem să lucrăm pentru a avea o calitate mai bună a vieții și să arătăm tuturor că Valea Jiului este cel mai minunat loc de pe pământ.”

Valea Jiului este o coaliție a societății civile formată din 21 de ONG-uri locale active în Valea Jiului și a fost lansată în 2019. „Valea Jiului Implicată” este o acțiune concepută și pusă în aplicare în comun, care implică societatea civilă și cetățenii în elaborarea politicilor publice și în colaborarea de la toate nivelurile. Printre exemplele de acțiuni ale coaliției se numără: semnarea unui protocol împreună cu șase primari, universitatea locală, părți interesate din sectorul privat, o societate minieră și alți parteneri, cu scopul de a promova mai bine Valea Jiului ca destinație de investiții; reconversia minei Petrila într-un centru administrativ, economic și cultural, unde au loc evenimente comunitare pentru toate vârstele, cum ar fi proiecția documentarului PetrilaPlanet și un festival intitulat RoboticsValley; fresce pictate manual în campusul universității Petroșani și pe zidurile fostelor mine de la Petrila și de la Aninoasa, etc.

Dna Kata Tüttő, viceprimar al orașului Budapesta, vicepreședintă a Comisiei pentru mediu, schimbări climatice și energie a Comitetului Regiunilor și membră a juriului premiului pentru acțiuni transformatoare, subliniază importanța acțiunilor de la nivelul comunităților pentru a edifica un viitor mai ecologic: „Sunt necesare urgent soluții pentru ca comunitățile noastre să devină mai durabile și mai reziliente. Proiectul (Valea Jiului) demonstrează în mod clar un angajament de succes între actorii comunității locale, care lucrează în sinergie pentru a asigura un viitor verde pentru această regiune. Prețuim enorm efortul depus de o fostă regiune carboniferă pentru a realiza schimbările sistemice necesare, protejând natura printr-o tranziție justă.”

Thomas Kastrup-Larsen, primarul orașului Aalborg (Danemarca) și membru al juriului premiului pentru acțiuni transformatoare, subliniază rolul fundamental al actorilor locali în promovarea Pactului verde european: „Administrațiile și organizațiile locale joacă un rol important în promovarea punerii în aplicare a Pactului verde european, deoarece tranziția va trebui să aibă loc chiar la nivel local. Tot la acest nivel suntem în măsură să implicăm cetățenii și principalele părți interesate, creând pacte verzi la nivel local, ceea ce este absolut necesar pentru ca punerea în aplicare să fie încununată de succes. De aceea, când mă gândesc la finaliștii și câștigătorul din acest an, nu îmi fac griji cu privire la calea dificilă care ne așteaptă: sunt chiar foarte optimist. Cu toții adoptă o abordare foarte integratoare și incluzivă a provocărilor cu care se confruntă, știind că soluțiile se bazează pe un puternic sentiment de apartenență la comunitate. Este o adevărată sursă de inspirație și le adresez cele mai calde mulțumiri pentru că au împărtășit acest lucru cu noi toți.”

Alături de Valea Jiului, nominalizările la premiu au inclus două orașe: Łódź, din Polonia, pentru strategia sa de dezvoltare, în care acest oraș (al treilea ca mărime la nivel național) este privit ca un „organism viu” și care urmărește să îmbunătățească calitatea vieții pentru locuitorii săi, și comuna Caldes de Montbui, din Spania, pentru comunitatea sa energetică locală, care acordă prioritate reducerii emisiilor de CO2, utilizării energiei fotovoltaice și implicării cetățenilor în conceperea în comun a unui nou model în materie de eficiență și independență energetică.

Toți finaliștii din acest an au impresionat juriul cu acțiunile lor transformatoare și cu dorința de a construi o Europă mai bună, însă Valea Jiului a ieșit în evidență din motivele pe care Hakan Lucius, șeful Departamentului pentru responsabilitatea socială a întreprinderilor, Banca Europeană de Investiții, și membru al juriului premiului pentru acțiuni transformatoare, le indică cu claritate: „Felicitări coaliției societății civile «Valea Jiului Implicată»! Acest proiect care ne inspiră și care își propune să reinventeze menirea acestei foste zone de extracție a cărbunelui, cândva prima ca mărime din România, ilustrează faptul că colaborarea principalelor părți interesate poate modela cu succes un viitor verde, favorabil incluziunii, inovator și durabil.”

Context:

Comitetul European al Regiunilor (CoR) sprijină Premiul „Acțiunea transformatoare a anului 2022” ca parte a inițiativei Pactului verde european, inițiativa emblematică a CoR de a plasa orașele și regiunile în centrul tranziției UE către neutralitatea climatică.

ICLEI Europe; ICLEI – Autorități locale pentru durabilitate este o rețea globală care cuprinde peste 2 500 de administrații locale și regionale angajate în dezvoltarea urbană durabilă. Activă în peste 125 de țări, rețeaua influențează politica privind durabilitatea și încurajează acțiunile locale vizând dezvoltarea circulară, rezilientă, echitabilă, bazată pe natură și cu emisii scăzute. Membrii noștri și echipa de experți colaborează prin schimburi inter pares, parteneriate și consolidarea capacităților pentru a crea schimbări sistemice pentru durabilitatea urbană.

În calitatea sa de centru de informare pentru autoritățile locale și regionale, organizațiile societății civile și altele, Platforma europeană a orașelor durabile se axează pe colectarea și schimbul de informații, bune practici, resurse și manifestări care promovează punerea în aplicare la nivel local a Pactului verde european și sprijină transformările urbane durabile în întreaga Europă.

Platforma include baza de date privind acțiunile transformatoare, care prezintă acțiunile transformatoare existente, cu titlu de bune practici.

Platforma europeană a orașelor durabile a fost lansată în 2016, ca urmare a celei de-a 8-a Conferințe europene privind orașele durabile, organizată în Țara Bascilor. Platforma este sprijinită de orașul Aalborg, Danemarca, și de ICLEI Europe.

Fotografiile de la ceremonia de decernare a Premiului pentru acțiuni transformatoare pot fi găsite și descărcate de pe contul Flickr al CoR.

Contact:

Schuyler Cowan

Tel. +49761368920

schuyler.cowan@iclei.org

Alejandro Maya Toro

Tel. +32470353730

alejandro.mayatoro@cor.europa.eu

Partajează :
 
Știri conexe

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/WE-NEED-TO-BUILD-A-RESILIENT-AGRICULTURAL-SYSTEM-EU-REGIONAL-AND-LOCAL-LEADERS-URGE.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/VALEA-JIULUI-DEVELOPMENT-SOCIETY-PROJECT.ASPX

We need to build a resilient agricultural system, EU regional and local leaders urge
We need to build a resilient agricultural system, EU regional and local leaders urge
02.06.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/GREEN-DEAL-GOING-LOCAL-WORKING-GROUP-ON-MULTIGOVERNANCE.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/VALEA-JIULUI-DEVELOPMENT-SOCIETY-PROJECT.ASPX

Multilevel governance is key to EU's climate ambitions
Multilevel governance is key to EU's climate ambitions
31.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/KIRUNA-DECLARATION.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/VALEA-JIULUI-DEVELOPMENT-SOCIETY-PROJECT.ASPX

Kiruna declaration calls for more support to remote areas to achieve just transition
Kiruna declaration calls for more support to remote areas to achieve just transition
28.04.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/GREEN-DEAL-FUNDING-ALERT-APRIL-2023.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/VALEA-JIULUI-DEVELOPMENT-SOCIETY-PROJECT.ASPX

Green Deal Funding Alert - April 2023
Green Deal Funding Alert - April 2023
28.04.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/HAVE-YOUR-SAY-ROLE-LOCAL-REGIONAL-AUTHORITIES-NATIONAL-ENERGY-CLIMATE-PLANS.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/VALEA-JIULUI-DEVELOPMENT-SOCIETY-PROJECT.ASPX

Have your say: The role of local and regional authorities in defining and implementing National Energy and Climate Plans
Have your say: The role of local and regional authorities in defining and implementing National Energy and Climate Plans
27.04.2023