Faceți clic aici pentru a obține traducerea automată a textului de mai jos.
Apropierea Europei de cetățeni: ‎ Comitetul European al Regiunilor a stabilit trei priorități pentru perioada 2020-2025  

1) Regândirea modelului democratic al UE, astfel încât să reflecte mai bine rolul și responsabilitățile autorităților locale și regionale

2) Gestionarea transformărilor societale, cum ar fi pandemiile globale, revoluțiile digitale și ecologice, demografia

3) Promovarea coeziunii și transformarea acesteia în punct de reper pentru toate politicile UE

Comitetul European al Regiunilor (CoR) a adoptat o rezoluție la 2 iulie, stabilind aceste trei priorități pentru următorii cinci ani. Adunarea politică urmărește să facă Uniunea Europeană mai rezilientă, mai durabilă și mai coezivă, prin consolidarea implicării regiunilor și orașelor în elaborarea și punerea în aplicare a politicilor UE.

1) Democrația și viitorul Uniunii Europene

Prima prioritate urmărește apropierea UE de oameni, cu ajutorul liderilor regionali și locali. Toate deciziile la nivelul UE și de la nivel național ar trebui luate cât mai aproape de cetățeni, în conformitate cu principiul subsidiarității. De asemenea, Comitetul va continua să facă eforturi pentru a se asigura că viitoarea legislație a UE reduce sarcina administrativă și costurile de punere în aplicare pentru regiuni, orașe, comune și sate.

2) Construirea de comunități locale și regionale reziliente

Cea de-a doua prioritate se concentrează asupra provocărilor actuale cu care se confruntă satele, orașele și regiunile: gestionarea pandemiei și a transformării ecologice, digitale și demografice, inclusiv a fluxurilor migratorii. Abordarea cu succes a acestor provocări este posibilă numai dacă toate comunitățile locale ale Europei devin mai reziliente.

3) Politici europene bazate pe realitățile din teritoriu

Cea de-a treia prioritate evidențiază coeziunea ca valoare fundamentală care trebuie să devină punctul de reper al tuturor politicilor UE. Concluzia care trebuie trasă de pe urma crizei COVID-19 este că coeziunea nu înseamnă doar bani: ea reprezintă o valoare care stimulează creșterea economică durabilă, creează locuri de muncă de calitate pe termen lung și duce la politici adaptate la realitățile teritoriale, care răspund nevoilor cetățenilor.

Consultați broșura privind prioritățile Comitetului pe cinci ani .

Apostolos Tzitzikostas (EL-PPE), guvernatorul Macedoniei Centrale și președintele Comitetului European al Regiunilor începând cu luna februarie, a afirmat: „Acei un milion de politicieni aleși la nivel local și regional sunt atât fundamentul Europei, cât și plasa sa de siguranță. Suntem cei dintâi care îi ajută pe cetățeni să depășească cele mai grave situații de criză și care conduc procesul de redresare. Recenta pandemie a demonstrat că toate nivelurile de guvernanță trebuie să colaboreze mai bine pentru a oferi soluții care să sprijine și să îmbunătățească viața oamenilor. Conceptul bidimensional al Europei, bazat pe instituțiile UE și pe guvernele naționale, și-a arătat limitele. UE trebuie să își schimbe și să își regândească structura într-o manieră tridimensională, pentru a reflecta pe deplin rolul administrațiilor locale și regionale în procesul de luare a deciziilor la nivelul UE. Acesta este mesajul nostru ferm destinat Conferinței privind viitorul Europei”.

Vasco Alves Cordeiro (PT-PSE), președintele regiunii Azore și prim-vicepreședintele CoR, a declarat: „În următorii cinci ani, CoR va arăta calea și va reafirma care sunt prioritățile orașelor și regiunilor pentru viitorul Uniunii noastre. Vom colabora cu celelalte instituții europene și cu partenerii noștri europeni, naționali și locali. Misiunea noastră este de a aduce UE mai aproape de locul în care trăiesc cetățenii, adică în orașele și regiunile lor”.

Președinții celor patru grupuri politice mai mici au pus accentul pe acele aspecte ale priorităților comune care prezintă o importanță deosebită pentru membrii lor.

François Decoster (FR-Renew Europe), membru al Consiliului Regional Hauts-de-France și președintele Grupului Renew Europe , a afirmat: „Acum, mai mult ca oricând, avem nevoie de investiții ambițioase. Obiectivul nostru este de a pune, chiar mai mult decât în trecut, investițiile UE în slujba economiilor locale, a comunităților locale și a mediului natural de la nivel local. Acesta este un obiectiv la care aderă toate grupurile politice din cadrul CoR. În calitate de liberali, membrii Grupului Renew Europe consideră că aceste investiții ar trebui să contribuie – și o vor face – la menținerea unei societăți echitabile, libere și deschise, care urmărește să privilegieze în egală măsură libertatea, egalitatea și comunitatea”.

Władysław Ortyl (PL-CRE), președintele regiunii Carpații Inferiori și liderul Grupului Conservatorilor și Reformiștilor Europeni , a declarat: „Noi, membrii Grupului CRE, ne străduim să păstrăm ce e bun și să revizuim ce trebuie revizuit. Schimbările climatice ne impun decizii foarte dificile, astfel încât, în calitate de membri ai Grupului CRE, vom sublinia necesitatea de a garanta că tranziția către o economie mai ecologică este susținută de o finanțare adecvată și permite flexibilitate. Este limpede pentru noi că anumite elemente ale Pactului verde european trebuie revăzute și îmbunătățite. Alternativa ar presupune costuri industriale și sociale considerabile pentru comunitățile noastre locale”.

Kieran McCarthy (IE-Alianța Europeană), membru al Consiliului Comitatului Cork și președintele Grupului Alianța Europeană , a afirmat: „Alianța Europeană este un grup aflat în slujba comunităților locale care s-a străduit întotdeauna să acționeze astfel încât, în contextul proiectului european, nicio zonă expusă vreunui risc să nu fie uitată. Suntem mulțumiți că vom continua să colaborăm cu ceilalți membri ai Comitetului European al Regiunilor în următorii cinci ani, în eforturile menite să garanteze mijloacele de subzistență ale orașelor și localităților mai mici și ale comunităților rurale și insulare și să utilizeze aceste culturi, experiențe și moduri de viață locale ca punct de plecare pentru reînnoirea Europei. UE este în favoarea solidarității, iar comunitățile noastre trebuie neapărat să respecte principiile solidarității și subsidiarității în această perioadă de provocări majore la nivel mondial. Necesitatea unor foi de parcurs practice pentru depășirea unor astfel de provocări este cum nu se poate mai actuală”.

Satu Haapanen (FI-Verzi), membră a Consiliului Municipal Oulu și copreședintă a Grupului Verzilor, a declarat: „Această rezoluție reprezintă, sperăm, o recunoaștere, de către toate grupurile politice, a faptului că trebuie să acționăm rapid, în mod global și colectiv, pentru a preveni un dezastru climatic scăpat de sub control. Experiența ne arată că, cu cât comunitățile se angajează mai mult într-o direcție ecologică, cu atât înțeleg mai bine care sunt beneficiile economice și sociale, motiv pentru care îi îndemnăm pe toți liderii locali să profite de oportunitățile oferite de Pactul verde european și solicităm ca orașele și regiunile să aibă acces direct la fondurile UE. Pactul verde trebuie să fie și unul social. Suntem profund îngrijorați că tinerii – generația care duce către viitor politica în domeniul climei și care va fi cel mai grav afectată de încălzirea globală – suferă atât de mult de pe urma crizei cauzate de coronavirus. Prin urmare, suntem bucuroși că celelalte grupuri politice din cadrul CoR ni se vor alătura în vederea asigurării unei Garanții pentru tineret mai puternice și a creării unei Garanții europene pentru copii , astfel încât fiecare copil expus riscului de sărăcie sau de excluziune socială să aibă acces la asistență medicală gratuită, la educație gratuită, la instruire și îngrijire gratuită încă de la vârsta preșcolară, la o locuință decentă și la o alimentație adecvată”.

La următoarea sesiune plenară a CoR, din luna octombrie, va avea loc o primă evaluare a urmării date rezoluției, președintele Tzitzikostas urmând să prezinte primul Barometru anual local și regional, o evaluare bazată pe date a problemelor care prezintă interes special pentru regiunile și localitățile din UE. Primul Barometru va analiza starea democrației locale și reacția la pandemia de coronavirus.

Rezoluția, intitulată „Prioritățile Comitetului European al Regiunilor pentru perioada 2020-2025: Europa – mai aproape de cetățeni” , este disponibilă pe site-ul web al CoR.

Contact:

Andrew Gardner

Tel.: +32 473 843 981

andrew.gardner@cor.europa.eu

Partajează :
 
Știri conexe

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/GREEN-DEAL-GOING-LOCAL-WORKING-GROUP-ON-MULTIGOVERNANCE.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/BRINGING-EUROPE-CLOSER-TO-PEOPLE-EUROPEAN-COMMITTEE-OF-THE-REGION-SET-THREE-PRIORITIES-FOR-2020-2025.ASPX

Multilevel governance is key to EU's climate ambitions
Multilevel governance is key to EU's climate ambitions
31.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/YOUNG-ELECTED-POLITICIAN-PROGRAMME-2023.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/BRINGING-EUROPE-CLOSER-TO-PEOPLE-EUROPEAN-COMMITTEE-OF-THE-REGION-SET-THREE-PRIORITIES-FOR-2020-2025.ASPX

Young people entrusted with the responsibilities of elected office in Europe's cities and regions deserve a voice in the policy making process as key players in building European democracy
Young people entrusted with the responsibilities of elected office in Europe's cities and regions deserve a voice in the policy making process as key players in building European democracy
31.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/A-MORE-RESILIENT-INCLUSIVE-AND-DEMOCRATIC-EUROPE.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/BRINGING-EUROPE-CLOSER-TO-PEOPLE-EUROPEAN-COMMITTEE-OF-THE-REGION-SET-THREE-PRIORITIES-FOR-2020-2025.ASPX

A more resilient, more inclusive and more democratic Europe at the centre of a debate with Oliver Röpke, President of the European Economic and Social Committee
A more resilient, more inclusive and more democratic Europe at the centre of a debate with Oliver Röpke, President of the European Economic and Social Committee
26.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/ZELENSKYY-PLENARY-MAY.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/BRINGING-EUROPE-CLOSER-TO-PEOPLE-EUROPEAN-COMMITTEE-OF-THE-REGION-SET-THREE-PRIORITIES-FOR-2020-2025.ASPX

President Zelenskyy to EU's cities and regions: "Thank you for your support!"
President Zelenskyy to EU's cities and regions: "Thank you for your support!"
25.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/COR-UNICEF-JOIN-FORCES-SUPPORT-INCLUSION-CHILDREN-UKRAINE-.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/BRINGING-EUROPE-CLOSER-TO-PEOPLE-EUROPEAN-COMMITTEE-OF-THE-REGION-SET-THREE-PRIORITIES-FOR-2020-2025.ASPX

European Committee of the Regions and UNICEF join forces to support the inclusion of children from Ukraine
European Committee of the Regions and UNICEF join forces to support the inclusion of children from Ukraine
24.05.2023