Faceți clic aici pentru a obține traducerea automată a textului de mai jos.
Premiul Paweł Adamowicz îi va recompensa pe cei care luptă pentru libertate și solidaritate și combat intoleranța, oprimarea și xenofobia.  

Comitetul European al Regiunilor, împreună cu Rețeaua internațională a orașelor-adăpost și orașul Gdańsk, anunță lansarea unui premiu care onorează memoria celui care a fost primar al orașului Gdańsk și membru al CoR, dl Adamowicz, asasinat în 2019

Comitetul European al Regiunilor, împreună cu Rețeaua internațională a orașelor-adăpost ( International Cities of Refuge Network – ICORN) și orașul Gdańsk, au anunțat astăzi, în prezența comisarei pentru afaceri interne, Ylva Johansson , înființarea unui premiu în onoarea primarului Paweł Adamowicz. Premiul, care poartă numele lui Paweł Adamowicz – primar al orașului Gdańsk și membru al CoR, asasinat în 2019, – îi va recompensa pe cei care luptă pentru libertate și solidaritate, precum și împotriva intoleranței, oprimării și xenofobiei.

Obiectivul premiului creat în onoarea primarului Paweł Adamowicz este de a-i duce mai departe moștenirea, în spiritul misiunii principale a ICORN: promovarea libertății de exprimare, apărarea valorilor democratice și promovarea solidarității internaționale. Instituirea acestui premiu este un omagiu și o recunoaștere a tuturor celor care acționează cu curaj și integritate împotriva intoleranței, radicalizării, discursului de incitare la ură, oprimării și xenofobiei și care promovează egalitatea de șanse, integrarea socială și drepturile fundamentale.

Apostolos Tzitzikostas , președintele Comitetului European al Regiunilor și guvernatorul regiunii Macedonia Centrală, a declarat: „Nu vom uita niciodată pasiunea și devotamentul lui Paweł Adamowicz pentru comunitatea sa și pentru protejarea celor aflați în nevoie. Prin acest premiu dorim să încurajăm actorii locali și regionali să continue lupta împotriva radicalizării, a discursului de incitare la ură și a discriminării în comunitățile lor”.

Ylva Johansson , comisar european pentru afaceri interne, l-a descris pe Paweł Adamowicz drept „un lider local și european, care a luptat pentru libertate și pentru valorile lui, mai întâi, în tinerețe, împotriva comunismului, iar mai târziu pentru sprijinirea drepturilor refugiaților și ale persoanelor LGBTQ, de multe ori în condițiile unei opoziții puternice, și chiar într-o atmosferă de ură”. Ea a lăudat inițiativa de a crea o manifestare memorială dedicată dlui Adamowicz, afirmând că este necesar „să se recunoască activitatea liderilor locali care primesc refugiați în comunitățile lor, care cultivă, prin eforturile lor, toleranța, libertatea, drepturile fundamentale și incluziunea socială, și care merită și trebuie să se afle în centrul atenției” . Ea a exprimat o susținere puternică pentru liderii locali, declarându-le celor de la nivel local și regional că sunt „cei mai în măsură să joace un rol hotărâtor în sate, orașe și regiuni, pe străzile, în școlile și în cartierele Europei. Pentru că acolo bate inima comunităților noastre, inima continentului nostru și inima Uniunii noastre Europene. Să acționăm la nivel local nu înseamnă să acționăm de unii singuri”.

Magdalena Adamowicz , deputată în Parlamentul European și văduva lui Paweł Adamowicz, a declarat: „Astăzi, a ne lupta pentru egalitatea tuturor înseamnă a ne lupta pentru Uniunea Europeană. Egalitatea este însăși temelia comunității noastre, fără de care existența Uniunii nu va fi posibilă. Avem nevoie de curaj pentru a apăra egalitatea și libertatea, deoarece împotriva lor dau asaltul dușmanii democrației. Ei știu că a ne rupe de valorile europene este ca și cum ar tăia un copac din rădăcină. Soțul meu știa acest lucru, și de aceea a apărat, cu atâta curaj, rădăcinile noastre comune, valorile umanismului și democrația. Premiul Paweł Adamowicz ne va reaminti nouă, europenilor, că pacea și prosperitatea depind de cooperare, iar cooperarea are nevoie de încredere și respect reciproc, respectul fiind posibil numai atunci când toți sunt tratați în mod egal și demn”.

Primarul orașului Gdańsk, Aleksandra Dulkiewicz , a spus: „«Gdańsk împarte binele cu ceilalți». Acestea au fost ultimele cuvinte ale lui Paweł Adamowicz, care se străduia să creeze o lume mai bună în ciuda indiferenței, intoleranței, urii și violenței. Și noi facem același lucru – împărtășim ce e bine, nu numai cu cei dragi și cu cetățenii orașului Gdańsk. Solidaritatea și libertatea sunt valorile care au inspirat acest oraș, precum și nevoia actuală de măsuri efective și sprijin real pentru cei ale căror drepturi sunt încălcate. Și nu contează de unde vin, pe cine iubesc și cui i se închină acești oameni. Putem vedea în ei mult mai mult decât doar niște imigranți în nevoie. Pentru noi, este o adevărată șansă de a-i cunoaște ca artiști, parteneri egali, personalități de valoare, și pur și simplu ca vecini de care trebuie să ne pese și cu care merită să creăm un viitor comun”.

Directorul executiv al ICORN, Helge Lunde , a declarat: „ICORN pleacă de la convingerea că orașele pot fi actori importanți în slujba drepturilor omului și libertății de exprimare. În ultimii ani am creat o rețea de zone sigure care le oferă adăpost scriitorilor și artiștilor persecutați din întreaga lume, iar valorile ospitalității, creativității și solidarității s-au ancorat și mai profund în mentalitatea orașului. Primarul Paweł Adamowicz a luptat pentru libertate și solidaritate pe tot parcursul vieții și carierei sale. El a înscris Gdańsk în ICORN, motiv pentru care furnizarea unei contribuții la promovarea valorilor pe care le-a apărat contează pentru rețeaua noastră. Felicităm Comitetul European al Regiunilor pentru lansarea, la 19 martie, a premiului care îi poartă numele și, alături de orașul Gdańsk, așteptăm cu multă nerăbdare să ne implicăm în desfășurarea primei ediții a evenimentului”.

Premiul în onoarea primarului Paweł Adamowicz va fi acordat administratorului unui oraș, unui lider civic, unor organizații care lucrează în parteneriat cu autoritățile locale și regionale, care, urmând exemplul primarului Adamowicz, construiesc punți și dărâmă ziduri, dând clar dovadă de inovare și responsabilitate pentru generațiile viitoare și pregătind terenul pentru schimbări societale în favoarea celor mai neputincioși, fără a sta deoparte de vreo luptă imperioasă pentru drepturile omului și libertățile civile, la nivel local, național sau internațional.

Paweł Adamowicz a fost înjunghiat la 13 ianuarie 2019, în timp ce ținea un discurs în cadrul unui eveniment de caritate. El a murit a doua zi, de pe urma rănilor suferite. Avea 53 de ani. Înainte de a fi asasinat, mesajele pline de ură care îl vizau se înmulțiseră. Moartea sa a iscat o dezbatere cu privire la modul în care degradarea discursului public incită la violență, extremism, propagandă și intoleranță.

Dl Adamowicz se angajase să promoveze valorile fundamentale ale UE și era un membru activ al Comitetului European al Regiunilor. În 2016, după întâlnirea cu Papa Francisc, primarul Adamowicz a lansat „Modelul de integrare a imigranților” al orașului Gdańsk. Acesta a servit drept model pentru alte orașe poloneze.

Context:

  • Comitetul European al Regiunilor, în calitate de adunare politică a politicienilor de la nivel local și regional din UE,
  • rezoluție prin care condamna discursurile de incitare la ură și orice fel de amenințări la adresa liderilor politici.

  • Rețeaua internațională a orașelor-adăpost (ICORN) este o organizație internațională formată din 75 de orașe și regiuni din Europa și din afara acesteia, care oferă refugiu scriitorilor și artiștilor vizați de persecuții, promovând libertatea de exprimare, apărând valorile democratice și încurajând solidaritatea internațională. Peste 250 de scriitori și artiști au primit drept de ședere într-un oraș membru al ICORN. Aflați acum în siguranță, ei continuă să joace un rol esențial, atât în a face cunoscute încălcările drepturilor omului și libertății de exprimare în țările de reședință, cât și în a-și sprijini colegii din țara de origine. Primarul Paweł Adamowicz a înscris orașul Gdańsk în ICORN la 30 august 2017.

Alăturându-se ICORN, orașele devin parte a unei rețele dinamice și globale de solidaritate și creativitate. ICORN creează legături și cooperează cu instituțiile publice și cu organizațiile societății civile relevante care sunt active în domeniul drepturilor omului, al culturii, al artelor și al migrației, precum și cu organisme guvernamentale și interguvernamentale, la nivel local și internațional.

Linkuri de webstreaming : Pe site-ul internet al CoR.

Date de contact:

Comitetul European al Regiunilor    

Wioletta Wojewodzka    

Tel.: +32 (0)2 282 2289      

Tel. mobil: +32 (0)473 843 986      

wioletta.wojewodzka@cor.europa.eu

Orașul Gdańsk

Maciej Buczkowski

Tel.: + 48 58 323 62 84

Rețeaua internațională a orașelor-adăpost

Helge Lunde

Tel.: + 47 51 50 71 25

helge@icorn.org

Share: