Faceți clic aici pentru a obține traducerea automată a textului de mai jos.
Capacitarea tinerilor și femeilor în spiritul antreprenoriatului  
O casă de modă libiană câștigă premiul „Antreprenoriatul local în rândul tinerilor” (Young Local Entrepreneurship) în regiunea mediteraneeană

La 26 februarie, o întreprindere de textile și modă libiană a primit premiul „Antreprenoriatul local în rândul tinerilor” pe 2019. Premiul a fost înmânat în cadrul sesiunii plenare a Adunării autorităților locale și regionale din zona euromediteraneeană (ARLEM) , care a avut loc în orașul spaniol Sevilla, unde s-au reunit peste 100 de lideri locali și regionali pentru a discuta despre modalitățile de promovare a antreprenoriatului în rândul tinerilor, de capacitare a femeilor, de îmbunătățire a guvernanței, de consolidare a cooperării dintre orașe și de gestionare a migrației.

Premiul a fost acordat unei întreprinderi de textile și modă cu sediul în Tripoli, Zimni Jdeed , care a reinventat cu mare succes îmbrăcămintea tradițională. Tânăra întreprinzătoare Najway Altahir Mohammed Shukri și fratele ei, Ali, au lansat întreprinderea în urmă cu trei ani. În prezent, întreprinderea are angajate șase croitorese, oferind un mediu de lucru decent pentru femei. La prima ediție a premiului ARLEM s-au prezentat 24 de candidaturi din nouă țări.

Felicitându-i pe câștigători, dl Karl-Heinz Lambertz, președintele Comitetului European al Regiunilor , a declarat: „ În întreaga regiune mediteraneeană există dorința de a consolida cooperarea și de a valorifica potențialul enorm al regiunii. Prin capacitarea tuturor tinerilor, indiferent de gen, putem să încurajăm spiritul antreprenorial și să creăm noi locuri de muncă. Prin cooperare descentralizată aprofundăm integrarea regiunii, depășind provocările cum ar fi migrația și excluziunea socială, care nu cunosc granițe, și asigurând dezvoltarea durabilă.

Dl Lahcen Amrouch , primarul orașului Argana din Maroc, reprezentându-l la reuniune pe dl Mohammed Boudra, copreședinte al ARLEM, a subliniat: „ Spiritul antreprenorial al tinerilor este o prioritate pentru ARLEM. De aceea am lansat premiul ARLEM, pentru a promova antreprenoriatul în rândul tinerilor și pentru a oferi vizibilitate celor care nu sunt descurajați de dificultățile întâmpinate la demararea unei noi afaceri. Facem apel la guvernele naționale să simplifice legislația în domeniul afacerilor, să reducă sarcina administrativă și fiscală și să creeze incubatoare de afaceri și programe de microcreditare pentru a stimula antreprenoriatul în rândul tinerilor.

Dl Nasser Kamel, secretarul general al Uniunii pentru Mediterana , a declarat: „ Activitatea Adunării autorităților locale și regionale din zona euromediteraneeană este deosebit de importantă. Adunarea reprezintă oamenii din regiunea euro-mediteraneeană, peste 800 de milioane de cetățeni, care au nevoie de angajamentul nostru pentru promovarea dialogului și a cooperării. În ceea ce privește dimensiunea teritorială a Uniunii pentru Mediterana, ARLEM trebuie să contribuie la definirea priorităților și la creșterea vizibilității activităților pe care le întreprindem, aducând parteneriatul euromediteraneean mai aproape de interesele și așteptările cetățenilor săi.

Delegația de 100 de participanți din 19 țări membre a vizitat La Cartuja în Sevilla, locul de desfășurare a expoziției universale din 1992, reconvertit în centru și incubator de afaceri cu 450 de întreprinderi și 17 000 de angajați. Primarul orașului Sevilla, dl Juan Espadas (ES-PSE) , a afirmat: „ Consiliul local s-a înarmat cu noi competențe pentru a combate șomajul, punând accentul pe formarea tinerilor și pe îmbunătățirea capacității lor de inserție profesională. Sevilla dispune de un mare capital uman. Antreprenoriatul este în ADN-ul orașului nostru. De aceea apreciez în mod deosebit faptul că prima ceremonie de decernare a premiului ARLEM pentru tinerii întreprinzători are loc în orașul nostru.

În cadrul ședinței ARLEM a fost adoptat un raport privind spiritul antreprenorial al tinerilor din regiunea mediteraneeană , în care se solicită consolidarea programelor care sprijină antreprenoriatul în rândul tinerilor, cum ar fi MedUP! , Med4jobs și Next Society , pentru a promova dezvoltarea economică pe malul sudic al Mediteranei. Potrivit raportului, UE ar trebui să inițieze programe care să le ofere tinerilor întreprinzători din Africa de Nord și din Orientul Mijlociu posibilitatea de a beneficia de formare din partea unor întreprinzători cu experiență, dintr-unul din cele 28 de state membre ale UE.

Raportorul Olgierd Geblewicz (PL-PPE), mareșalul voievodatului Pomerania Occidentală , a afirmat: „ Trebuie să facilităm antreprenoriatul în rândul tinerilor pentru a revitaliza comunitățile locale, a crea noi locuri de muncă, a stimula creșterea economică și a îmbunătăți bunăstarea socială. Facem apel la UE, ONU și guvernele naționale din întreaga regiune euromediteraneeană să creeze programe de formare profesională și să dezvolte programe de microcreditare pentru tinerii întreprinzători. Autoritățile locale și regionale ar trebui să fie implicate pe deplin în politicile privind piața forței de muncă și în politicile de ocupare a forței de muncă, deoarece sunt cele mai în măsură să pună în aplicare programe care corespund nevoilor comunităților lor.

A fost adoptat, de asemenea, un raport privind guvernanța și transparența în regiunea mediteraneeană , elaborat de dl Lütfü Savas , primarul orașului Hatay din Turcia. În raport se solicită o mai mare descentralizare în regiune, ca modalitate de a aborda neîncrederea actuală în autoritățile publice. Prin capacitarea autorităților locale, cetățenii pot participa mai activ la procesul decizional. ARLEM susține bugete mai mari pentru administrațiile locale și capacități de colectare a impozitelor, pentru a investi în proiecte noi, în domenii prioritare.

Conferința regiunilor maritime periferice (CRMP) și Asociația regiunilor frontaliere europene (ARFE) au organizat în comun un atelier privind migrația, axat pe rolul autorităților locale și regionale în primirea și integrarea migranților.

Au avut loc, de asemenea, discuții cu privire la Inițiativa Nicosia , un program de cooperare descentralizată între primarii din Libia și din UE. Urmând exemplul programelor de schimb de succes în domeniul pescuitului durabil cu regiunea Friuli Venezia Giulia și al gestionării apei cu Murcia, ARLEM urmărește extinderea Inițiativei Nicosia, alocând mai multe fonduri și prin mai multe programe de schimb, și a salutat alăturarea unor noi parteneri, cum ar fi guvernul regional din Galicia și orașul Sevilla.

Notă în atenția editorilor:

Comitetul European al Regiunilor a creat ARLEM în 2010 pentru ca reprezentanții aleși de pe cele trei țărmuri ale Mării Mediterane să poată fi reprezentanți în fața UE și a Uniunii pentru Mediterana (UfM), precum și pentru menținerea unui dialog politic și promovarea cooperării interregionale. ARLEM este alcătuită din 80 de membri și doi observatori din UE și din țările mediteraneene partenere. La conducerea ARLEM se află doi copreședinți: dl Karl-Heinz Lambertz, președintele CoR, și dl Mohammed Boudra, primar al orașului Al Hoceima, Maroc, și președinte al Asociației Președinților Consiliilor Locale (AMPCC).UfM a fost înființată în 2008. UfM este o organizație interguvernamentală cu sediul la Barcelona, care reunește 43 de țări, printre care și cele 28 de state membre ale UE.

Ce este premiul ARLEM: urmăriți materialul video aici .

Urmăriți prezentarea video a câștigătorului premiului ARLEM în 2019.

Contact:

David Crous | david.crous@cor.europa.eu | +32 (0) 470 88 10 37

Partajează :
 
Știri conexe

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/REDUCE-DEPENDENCE-RAW-MATERIALS-BOOST-NET-ZERO-TECHNOLOGY.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EMPOWERING-YOUTH-AND-WOMENS-ENTREPRENEURSHIP-IN-THE-EURO-MEDITERRANEAN-REGIONS.ASPX

EU industry transition: regional action needed to reduce dependence on critical raw materials and boost net-zero technology manufacturing
EU industry transition: regional action needed to reduce dependence on critical raw materials and boost net-zero technology manufacturing
06.07.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EER-AWARD-2023.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EMPOWERING-YOUTH-AND-WOMENS-ENTREPRENEURSHIP-IN-THE-EURO-MEDITERRANEAN-REGIONS.ASPX

Famalicão, Friuli Venezia Giulia, and South Moravia/Brno awarded for their entrepreneurial visions promoting sustainable, resilient and digital growth
Famalicão, Friuli Venezia Giulia, and South Moravia/Brno awarded for their entrepreneurial visions promoting sustainable, resilient and digital growth
06.07.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/SEDEC-MEETING-21-JUNE-2023.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EMPOWERING-YOUTH-AND-WOMENS-ENTREPRENEURSHIP-IN-THE-EURO-MEDITERRANEAN-REGIONS.ASPX

SEDEC members discuss mentoring, gender-based violence, children's rights, and European sports model
SEDEC members discuss mentoring, gender-based violence, children's rights, and European sports model
22.06.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/FUNDING-ZERO-UNEMPLOYMENT-PROJECTS.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EMPOWERING-YOUTH-AND-WOMENS-ENTREPRENEURSHIP-IN-THE-EURO-MEDITERRANEAN-REGIONS.ASPX

Investing more on local projects is key to tackle long-term unemployment
Investing more on local projects is key to tackle long-term unemployment
25.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/FOSTERING-DIVERSITY-AND-INCLUSION-ON-THE-GROUND.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EMPOWERING-YOUTH-AND-WOMENS-ENTREPRENEURSHIP-IN-THE-EURO-MEDITERRANEAN-REGIONS.ASPX

Local and regional leaders welcome Commissioner Dalli's support for their work in fostering diversity and inclusion on the ground
Local and regional leaders welcome Commissioner Dalli's support for their work in fostering diversity and inclusion on the ground
24.05.2023