Faceți clic aici pentru a obține traducerea automată a textului de mai jos.
Comitetul Regiunilor al UE amână sesiunea plenară pentru a contribui la prevenirea și ținerea sub control a pandemiei de Coronavirus  
Declarația de presă a președintelui Comitetului European al Regiunilor, ‎ Apostolos Tzitzikostas

După o evaluare atentă a situației, am decis să amân sesiunea plenară a Comitetului European al Regiunilor, planificată pentru zilele de 25 și 26 martie, pentru a contribui la eforturile menite să prevină și să țină sub control răspândirea pandemiei de Coronavirus. Această măsură se înscrie în seria celor deja puse în aplicare de numeroase autorități locale, regionale, naționale și europene. Decizia a fost deja comunicată tuturor membrilor Comitetului, personalului și celorlalte instituții și parteneri ai UE cu care ne aflăm în strânsă legătură.

În luarea acestei decizii, am luat în considerare numeroasele solicitări primite de la membrii noștri, care și-au exprimat îngrijorarea cu privire la riscurile pentru sănătate ale participării la sesiunea plenară, precum și de la cei care nu ar fi putut participa din cauza restricțiilor impuse în țările lor de origine. De asemenea, am evaluat cu atenție aspectele relevante legate de sănătate, cele de natură politică, organizatorică, financiară, juridică și interinstituțională. Toate analizele au arătat necesitatea adoptării unor măsuri preventive stricte. Sănătatea cetățenilor, a membrilor și a personalului primează. Trebuie să acționăm cu calm și responsabilitate pentru a-i proteja.

Este, de asemenea, important ca membrii noștri să poată rămâne acolo unde prezența lor este cea mai utilă în aceste momente critice. De pe poziția de politicieni aleși la nivel local și regional, ne aflăm în prima linie în lupta împotriva pandemiei de Coronavirus din regiunile, orașele și satele noastre. Ducem această luptă cu fermitate, demnitate și curaj, și sunt sigur că, prin eforturile noastre, pandemia de Coronavirus va fi ținută sub control.

Democrația este mai puternică decât un virus. Ne vom reuni din nou în sesiune plenară în cel mai scurt timp posibil, când vor fi îndeplinite condițiile de sănătate, politice și organizatorice necesare.”

Purtătorul de cuvânt al președintelui:

Michele Cercone

Tel. +32 (0)498 98 23 49

Michele.Cercone@cor.europa.eu

Partajează :
 
Știri conexe

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EU-POLICIES-FOR-SUSTAINABLE-FOOD-SYSTEMS.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EU-COMMITTEE-OF-REGION-POSTPONES-MARCH-PLENARY-SESSION-TO-CONTRIBUTE-TO-PREVENTING-AND-CONTROLLING-THE-CORONAVIRUS-PANDEMI.ASPX

Local and regional leaders want a stronger role and more coherence in EU policies for sustainable food systems
Local and regional leaders want a stronger role and more coherence in EU policies for sustainable food systems
25.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/LOCAL-LEADERS-URGE-EUROPEAN-COMMISSION-TO-CREATE-VULNERABILITY-SCOREBOARD.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EU-COMMITTEE-OF-REGION-POSTPONES-MARCH-PLENARY-SESSION-TO-CONTRIBUTE-TO-PREVENTING-AND-CONTROLLING-THE-CORONAVIRUS-PANDEMI.ASPX

Resilience: Local leaders urge the European Commission to create a vulnerability scoreboard to be better prepared to cope with crises
Resilience: Local leaders urge the European Commission to create a vulnerability scoreboard to be better prepared to cope with crises
31.03.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/ASBESTOS-FREE-EUROPE.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EU-COMMITTEE-OF-REGION-POSTPONES-MARCH-PLENARY-SESSION-TO-CONTRIBUTE-TO-PREVENTING-AND-CONTROLLING-THE-CORONAVIRUS-PANDEMI.ASPX

Local leaders urge stricter rules and more funds to deliver an asbestos-free Europe
Local leaders urge stricter rules and more funds to deliver an asbestos-free Europe
16.03.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/CARE-DORNER.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EU-COMMITTEE-OF-REGION-POSTPONES-MARCH-PLENARY-SESSION-TO-CONTRIBUTE-TO-PREVENTING-AND-CONTROLLING-THE-CORONAVIRUS-PANDEMI.ASPX

Care sector needs European strategy, CoR members argue
Care sector needs European strategy, CoR members argue
15.02.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EUROPEAN-HEALTH-DATA-SPACE-.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EU-COMMITTEE-OF-REGION-POSTPONES-MARCH-PLENARY-SESSION-TO-CONTRIBUTE-TO-PREVENTING-AND-CONTROLLING-THE-CORONAVIRUS-PANDEMI.ASPX

Un spațiu european al datelor medicale care să funcționeze eficient poate salva vieți și trebuie să amelioreze calitatea asistenței medicale pentru toți cetățenii
Un spațiu european al datelor medicale care să funcționeze eficient poate salva vieți și trebuie să amelioreze calitatea asistenței medicale pentru toți cetățenii
09.02.2023