Faceți clic aici pentru a obține traducerea automată a textului de mai jos.
COVID - 19: Președintele CoR solicită un mecanism european de răspuns la urgențele sanitare, care să sprijine regiunile și orașele  
Declarația președintelui Comitetului European al Regiunilor, dl Apostolos Tzitzikostas

În fiecare zi, în întreaga Europă, mii de lideri locali și regionali se află în prima linie a bătăliei pentru a limita răspândirea virusului și pentru a gestiona impactul lui pe teren. În calitate de președinte al Comitetului European al Regiunilor și de guvernator al regiunii Macedonia Centrală, constat în mod direct profesionalismul, devotamentul și curajul tuturor celor care conduc lupta împotriva COVID - 19. Cu toții ne mobilizăm comunitățile pentru a-i proteja pe cei mai vulnerabili și pentru a ne asigura că economiile noastre continuă să funcționeze într-o măsură cât mai mare.

Doresc să aduc un omagiu tuturor autorităților locale și regionale din prima linie, în special celor care au mult de suferit la nivel personal. Europa poate conta pe noi. În lupta sa împotriva pandemiei, ea se poate bizui pe primari, pe președinții de regiuni și pe membrii adunărilor locale și regionale. Totodată, dat fiind că în acest moment comunitățile noastre locale au cel mai mult nevoie de ajutorul Europei, trebuie ca UE să le ajute efectiv, punând urgent bugetul și capacitatea de intervenție a Uniunii Europene în serviciul cetățenilor și întreprinderilor din teritoriu.

Eforturile depuse de Comisia Europeană și de Consiliul UE merg în direcția cea bună. Flexibilitatea Pactului de stabilitate și de creștere și a normelor privind ajutoarele de stat sunt esențiale, deoarece simplifică și accelerează utilizarea fondurilor destinate politicii de coeziune. De asemenea, mobilizarea Băncii Europene de Investiții, precum și a unor instrumente importante, precum Fondul european de solidaritate și Fondul european de ajustare la globalizare pot aduce beneficii comunităților noastre locale. Cu toate acestea, în lumina experienței mele directe și a feedback - ului primit de la colegii mei și de la membrii CoR, consider că UE trebuie să meargă mai departe, prin lansarea unui mecanism european de răspuns la urgențele sanitare menit să sprijine și mai bine miile de lideri locali și regionali care se luptă să furnizeze servicii medicale la nivel local.

Mecanismul de răspuns la urgențele sanitare ar trebui să ajute orașele și regiunile din întreaga Europă să angajeze de urgență personal medical suplimentar, să achiziționeze mai multe dispozitive medicale, să sprijine serviciile de terapie intensivă și să furnizeze spitalelor și școlilor instrumente și materiale de igienizare. El ar trebui să raționalizeze resursele financiare ale bugetelor regionale, naționale și europene dedicate serviciilor de sănătate publică și să le facă mai ușor accesibile. Trebuie să investim mai mult, astfel încât acum să putem salva vieți, iar pe viitor, să ne consolidăm reziliența. Mecanismul ar trebui să fie finanțat prin intermediul resurselor naționale și regionale existente, prin fondurile disponibile din fondurile structurale și de investiții ale UE, reorientate către nevoile urgente, și prin noi resurse, până la 10 miliarde de euro, din marjele actuale ale bugetului UE.

De asemenea, avem nevoie ca Comisia Europeană să continue să majoreze resursele disponibile în cadrul politicii de coeziune a UE și să simplifice accesul la ele, pentru a accelera utilizarea fondurilor de către comunitățile locale care se luptă să gestioneze pandemia. Fondurile politicii de coeziune se dovedesc a fi, și de această dată, un sprijin vital pentru cei care se confruntă cu provocări fără precedent pe teren. Coeziunea rămâne cel mai puternic instrument de investiții al UE, permițând actorilor de la nivel european, național, regional și local să colaboreze și să reacționeze în perioade de criză.

Viitorul este nesigur, iar la ora actuală, comunitățile au nevoie urgentă de ajutor – nu numai pentru a proteja viețile omenești, ci și pentru a se reface după ce va trece criza. Noi toți, peste tot în Europa, trebuie să fim capabili să lucrăm în parteneriat și să ne partajăm responsabilitățile în mod echitabil. Uniunea Europeană trebuie să ofere sprijin și solidaritate celor care au cel mai mult nevoie de ajutor: niciodată nu a fost atât de evident acest lucru ca în cursul actualei crize declanșate de pandemie. Regiunile și orașele vor rămâne în prima linie a luptei împotriva virusului. Prima noastră datorie în calitate de lideri politici, în această perioadă dificilă, este să avem grijă de cetățenii noștri. Trebuie să ne unim forțele la nivel local, regional, național și european pentru a-i proteja. Am convingerea că democrația este mai puternică decât un virus și că, datorită eforturilor noastre comune, în timp, vom ieși mai puternici din criza COVID - 19.

Purtătorul de cuvânt al președintelui:

Michele Cercone

Tel. +32 (0)498 98 23 49

Michele.Cercone@cor.europa.eu

Partajează :
 
Știri conexe

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/ASBESTOS-FREE-EUROPE.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/COVID-19-COR-PRESIDENT-CALLS-FOR-A-EU-HEALTH-EMERGENCY-MECHANISM-TO-SUPPORT-REGIONS-AND-CITIES.ASPX

Local leaders urge stricter rules and more funds to deliver an asbestos-free Europe
Local leaders urge stricter rules and more funds to deliver an asbestos-free Europe
16.03.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/CARE-DORNER.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/COVID-19-COR-PRESIDENT-CALLS-FOR-A-EU-HEALTH-EMERGENCY-MECHANISM-TO-SUPPORT-REGIONS-AND-CITIES.ASPX

Care sector needs European strategy, CoR members argue
Care sector needs European strategy, CoR members argue
15.02.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/EUROPEAN-HEALTH-DATA-SPACE-.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/COVID-19-COR-PRESIDENT-CALLS-FOR-A-EU-HEALTH-EMERGENCY-MECHANISM-TO-SUPPORT-REGIONS-AND-CITIES.ASPX

Un spațiu european al datelor medicale care să funcționeze eficient poate salva vieți și trebuie să amelioreze calitatea asistenței medicale pentru toți cetățenii
Un spațiu european al datelor medicale care să funcționeze eficient poate salva vieți și trebuie să amelioreze calitatea asistenței medicale pentru toți cetățenii
09.02.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/PLENARY-ANNOUNCEMENT-NOVEMBER-2022.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/COVID-19-COR-PRESIDENT-CALLS-FOR-A-EU-HEALTH-EMERGENCY-MECHANISM-TO-SUPPORT-REGIONS-AND-CITIES.ASPX

European Committee of the Regions plenary: energy crises, food security and youth top agenda
European Committee of the Regions plenary: energy crises, food security and youth top agenda
25.11.2022

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/NAT-22112022.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/RO/NEWS/PAGES/COVID-19-COR-PRESIDENT-CALLS-FOR-A-EU-HEALTH-EMERGENCY-MECHANISM-TO-SUPPORT-REGIONS-AND-CITIES.ASPX

Low carbon agriculture, Health Data Space and pesticides on the agenda of the CoR NAT meeting
Low carbon agriculture, Health Data Space and pesticides on the agenda of the CoR NAT meeting
22.11.2022