Az alábbi szöveg gépi fordításáért kattintson ide.
Nagroda Ateńskiego Forum Adamowicza  

Międzynarodowa nagroda Ateńskiego Forum Demokratycznego (Athens Democracy Forum) przyznana została pośmiertnie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. W czwartek wieczorem, 10 października, w stolicy Grecji z rąk burmistrza Aten Kostas Bakoyannis odebrała ją Magdalena Adamowicz z córkami, Antoniną i Teresą. 

Uroczystość odbyła się w starożytnym Forum Rzymskim, opodal Akropolu. Nagrodę wręczał prezydent Aten Kostas Bakojannis, w towarzystwie Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej

Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska w Polsce i wieloletni członek Europejskiego Komitetu Regionów, zmarł w wyniku urazów odniesionych podczas brutalnego ataku w styczniu 2019 r. Był zaangażowany w takie kwestie, jak przedsiębiorczość, włączenie społeczne, występowanie w obronie praw imigrantów i mniejszości. Paweł Adamowicz reprezentował ducha europejskiego, był prawdziwym humanitarnym, bojownikiem o prawa człowieka i obrońcą demokracji.

Ateńskie Forum Demokratyczne to trzydniowe spotkanie polityków i intelektualistów (9-11 października), podczas którego politycy, liderzy międzynarodowego biznesu, uczeni, eksperci i dziennikarze próbują znaleźć odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi współczesny świat.

Organizatorem Forum jest redakcja „New York Timesa", patronem - sekretarz generalny ONZ. Jest to kolejne z cyklu corocznych spotkań „Reinventing Democracy: New Models for Our Changing World" (Wymyślanie demokracji na nowo: Nowe modele dla zmieniającego się świata).​