Kliknite ovdje kako biste dobili automatski prijevod teksta u nastavku.
OR poziva na djelovanje zbog povećanja rodnog jaza u kontekstu pandemije i činjenice da je udio žena u milijun lokalnih političara i političarki u EU-u samo 30 %  

Na događanju OR-a povodom Međunarodnog dana žena lokalni i regionalni čelnici i čelnice raspravljali su o zabrinjavajućim trendovima i zatražili konkretne mjere za potporu ženama u politici

Pandemija bolesti COVID-19 nerazmjerno je utjecala na žene: kao radnice u sektoru zdravstva i skrbi izloženije su virusu, a osim toga njihova su radna mjesta teže pogođena nego radna mjesta na kojima rade muškarci, što može imati dugoročne posljedice na njihovu plaću i karijeru. Ograničenje kretanja dovelo je do povećanja već postojećeg rodnog jaza u neplaćenom pružanju skrbi i nasilja u obitelji nad ženama, a otežalo je i pristup uslugama podrške.

Podzastupljenost žena u regionalnoj i lokalnoj politici i dalje je alarmantna jer je udio žena u milijun regionalnih i lokalnih političara i političarki u EU-u tek 30%. Žene čine samo 17,2 % izabranih gradonačelnika, 34,1 % članova regionalnih parlamenata i skupština te oko 36 % članova regionalnih vlada.

O tim zabrinjavajućim trendovima i brojkama raspravljalo se na događanju „Za više žena u politici” koje je Europski odbor regija organizirao povodom Međunarodnog dana žena . Tijekom te konferencije Europski institut za ravnopravnost spolova predstavio je glavne nalaze Indeksa rodne ravnopravnosti za 2020. , s posebnim naglaskom na ovlastima u lokalnoj i regionalnoj političkoj sferi. Brojke pokazuju neprihvatljivu podzastupljenost žena u regionalnoj i lokalnoj politici. Istaknuti su i podaci iz Regionalnog i lokalnog barometra OR-a da bi se pokazalo kako pandemija negativno utječe na rodnu ravnopravnost.

Predsjednik i članovi i članice OR-a, zastupnici i zastupnice u Europskom parlamentu i sudionici i sudionice OR-ova programa Mladi izabrani političari i političarke (YEP) naglasili su hitnu potrebu za rješavanjem tih ključnih pitanja. Pozvali su na to da sve razine upravljanja – europska, nacionalna, regionalna i lokalna – ulože veće napore u premošćivanje rodnog jaza u politici, rješavanje problema nasilja nad izabranim političarkama i ženama aktivnima u javnom životu te borbu protiv svih oblika seksističkih napada usmjerenih na žene.

U uvodnoj izjavi predsjednik Europskog odbora regija i guverner Regije Središnja Makedonija Apostolos Tzitzikostas istaknuo je: „Moramo poduzeti konkretne mjere za organiziranje i podupiranje inicijativa za osnaživanje žena uoči lokalnih i regionalnih izbora kako bismo prevladali diskriminaciju i prepreke na koje nailaze. Također je iznimno važno podržati žene da se kandidiraju na lokalnim i regionalnim izborima. Iako pandemija često teže pogađa žene, ne smijemo dopustiti da nas ta kriza odvrati od potrebe za većom rodnom ravnopravnošću i većim sudjelovanjem žena u donošenju odluka. To podrazumijeva angažiranje svih nadarenih osoba, kako žena tako i muškaraca, za ostvarenje boljeg društva. To mora vrijediti i za naš Odbor, stoga računam na sve naše članove i članice i njihove političke klubove da će surađivati s nacionalnim udruženjima i izaslanstvima koja predstavljaju 27 država članica kako bi se drastično poboljšala rodna ravnoteža među našim članovima.“

Predsjednica Vlade autonomne zajednice La Rioja Concepción Andreu Rodríguez (ES/PES) razmotrila je pitanje manjka žena na najvišim političkim položajima. „Unatoč činjenici da 45 % zastupnika u regionalnim parlamentima čine žene, na čelu 17 španjolskih autonomnih zajednica samo su četiri predsjednice. U La Rioji trebalo je čekati 38 godina da na čelo vlade sjedne žena.“ Andreu je izjavila da su „inercija političkih stranaka, manjak ženskih uzora i poteškoće u postizanju ravnoteže između poslovnog i privatnog života“ prepreke koje onemogućuju veću prisutnost žena u politici.

Vasco Alves Cordeiro , prvi potpredsjednik Europskog odbora regija i član Zakonodavne skupštine Azora, izjavio je: „Veći broj žena u politici bio bi od velike koristi svim razinama vlasti. Vodstvo žena ključno je za stvaranje pravednijih i ravnopravnijih društava za sve. Pandemija bolesti COVID-19 teže pogađa žene od muškaraca pa se moramo pobrinuti da u okviru oporavka potičemo ravnopravnost, uz istinsko ekonomsko osnaživanje žena i ulaganje u sektor skrbi. Ne možemo čekati još stotinu godina, rodna ravnopravnost mora se uspostaviti odmah.“

Sudionici su raspravljali o tome kako aktivno uključiti lokalne i regionalne političare i političarke kako bi se povećao rodni paritet i uklonile prepreke s kojima se žene suočavaju pri ulasku u politiku te utvrdili koraci i ideje za uklanjanje rodnih neravnopravnosti. Mnogi mladi izabrani političari i političarke podijelili su iskustva koja su stekli u borbi za rodnu ravnopravnost i paritetnu demokraciju na lokalnoj i regionalnoj razini. Stručnjaci za borbu protiv dezinformacija i govora mržnje na internetu pokazali su kako političarke mogu djelotvorno i na strukturiran način reagirati na rodno uvjetovano nasilje na internetu.

Kontekst:

Događanje je dio inicijative koju je Europski odbor regija pokrenuo 2020. u cilju promicanja rodne ravnoteže u lokalnoj i regionalnoj politici i donošenju odluka, podizanja svijesti i promicanja razmjene najboljih praksi.

Europski odbor regija, kao politička skupština lokalnih i regionalnih političara i političarki u EU-u, poduzeo je mjere za postizanje rodne ravnoteže u političkoj zastupljenosti i sudjelovanju svojih članova i članica, što smatra ključnim pitanjem za ravnopravnost i demokraciju. Usvojio je „ Strategiju za rodnu ravnotežu među članovima OR-a” i mišljenje OR-a „Unija ravnopravnosti: Strategija za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025.“

Međunarodni dan žena obilježava se u mnogim zemljama diljem svijeta. Na taj se dan ženama odaje priznanje za njihova postignuća bez obzira na podjele, bile one nacionalne, etničke, jezične, kulturne, gospodarske ili političke. Od svojih je davnih početaka Međunarodni dan žena poprimio novu globalnu dimenziju za žene u razvijenim zemljama i zemljama u razvoju. Međunarodni ženski pokret, koji je nakon četiri svjetske konferencije Ujedinjenih naroda posvećene ženama dobio na snazi, pomogao je da obilježavanje tog dana postane središnja točka za jačanje potpore pravima žena i njihovu sudjelovanju na političkoj i gospodarskoj pozornici. Međunarodni dan žena, koji su Ujedinjeni narodi službeno priznali 1977., vuče korijene iz djelovanja radničkih pokreta s početka dvadesetog stoljeća u Sjevernoj Americi i diljem Europe.

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana žena – „Žene na vodećim položajima: Za ravnopravnu budućnost u svijetu s COVID-om 19“ – posvećena je iznimnim naporima žena i djevojaka diljem svijeta da postignu veću ravnopravnost u budućnosti pri oporavku od pandemije COVID-a 19.

Više informacija dostupno je u sljedećim publikacijama:

Govor predsjednika OR-a na konferenciji „Više žena u politici” 2021.

Mšljenje OR-a „Unija ravnopravnosti: Strategija za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025.“

Strategija za rodnu ravnotežu među članovima OR-a

Inicijativa OR-a „Za više žena u politici”

Europski institut za ravnopravnost spolova: Indeks rodne ravnopravnosti za 2020.

URBACT: Gradovi koji se zalažu za rodnu ravnopravnost

Studija – Razlike u zaposlenosti žena i muškaraca u javnom sektoru i na vodećim položajima u EU-u; 2.3.2021.

Žene u politici u EU-u: trenutačno stanje

4. ožujka 2021.: Događanje Europskog parlamenta „Osnaživanje žena i njihovo vodstvo u doba COVID-a 19”.

Intervju s Conchom Andreu (ES/PES), izvjestiteljicom OR-a za mišljenje „Strategija za rodnu ravnopravnost“

Kliknite na poveznicu za internetski prijenos Interactio ili

događanje pogledajte uživo na OR-ovu kanalu na YouTubeu .

Kontakt:

Wioletta Wojewodzka

Tel. +32 (0)2 282 2289

Mobilni tel.: +32 (0)473 843 986

wioletta.wojewodzka@cor.europa.eu

Podijeli :
 
Povezane vijesti

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/YOUNG-ELECTED-POLITICIAN-PROGRAMME-2023.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/COR-INTERNATIONAL-WOMEN'S-DAY.ASPX

Young people entrusted with the responsibilities of elected office in Europe's cities and regions deserve a voice in the policy making process as key players in building European democracy
Young people entrusted with the responsibilities of elected office in Europe's cities and regions deserve a voice in the policy making process as key players in building European democracy
31.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/A-MORE-RESILIENT-INCLUSIVE-AND-DEMOCRATIC-EUROPE.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/COR-INTERNATIONAL-WOMEN'S-DAY.ASPX

A more resilient, more inclusive and more democratic Europe at the centre of a debate with Oliver Röpke, President of the European Economic and Social Committee
A more resilient, more inclusive and more democratic Europe at the centre of a debate with Oliver Röpke, President of the European Economic and Social Committee
26.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/FOSTERING-DIVERSITY-AND-INCLUSION-ON-THE-GROUND.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/COR-INTERNATIONAL-WOMEN'S-DAY.ASPX

Lokalni i regionalni čelnici i čelnice pozdravljaju potporu povjerenice Dalli njihovu radu na poticanju raznolikosti i uključenosti na terenu
Lokalni i regionalni čelnici i čelnice pozdravljaju potporu povjerenice Dalli njihovu radu na poticanju raznolikosti i uključenosti na terenu
24.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/155-PLENARY-ANNOUNCEMENT.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/COR-INTERNATIONAL-WOMEN'S-DAY.ASPX

On cities' and regions' agenda: Ukraine's reconstruction, crises management, EU budget
On cities' and regions' agenda: Ukraine's reconstruction, crises management, EU budget
23.05.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/CP-50-EUROPE-DAY-2023-CELEBRATING-EUROPEAN-UNITY-AND-DIVERSITY.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/HR/NEWS/PAGES/COR-INTERNATIONAL-WOMEN'S-DAY.ASPX

Europe Day 2023: celebrating European unity and diversity
Europe Day 2023: celebrating European unity and diversity
27.04.2023