Pulse aquí para obtener una traducción automática del texto que figura más abajo.
Nagroda Ateńskiego Forum Adamowicza  

Międzynarodowa nagroda Ateńskiego Forum Demokratycznego (Athens Democracy Forum) przyznana została pośmiertnie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. W czwartek wieczorem, 10 października, w stolicy Grecji z rąk burmistrza Aten Kostas Bakoyannis odebrała ją Magdalena Adamowicz z córkami, Antoniną i Teresą. 

Uroczystość odbyła się w starożytnym Forum Rzymskim, opodal Akropolu. Nagrodę wręczał prezydent Aten Kostas Bakojannis, w towarzystwie Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej

Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska w Polsce i wieloletni członek Europejskiego Komitetu Regionów, zmarł w wyniku urazów odniesionych podczas brutalnego ataku w styczniu 2019 r. Był zaangażowany w takie kwestie, jak przedsiębiorczość, włączenie społeczne, występowanie w obronie praw imigrantów i mniejszości. Paweł Adamowicz reprezentował ducha europejskiego, był prawdziwym humanitarnym, bojownikiem o prawa człowieka i obrońcą demokracji.

Ateńskie Forum Demokratyczne to trzydniowe spotkanie polityków i intelektualistów (9-11 października), podczas którego politycy, liderzy międzynarodowego biznesu, uczeni, eksperci i dziennikarze próbują znaleźć odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi współczesny świat.

Organizatorem Forum jest redakcja „New York Timesa", patronem - sekretarz generalny ONZ. Jest to kolejne z cyklu corocznych spotkań „Reinventing Democracy: New Models for Our Changing World" (Wymyślanie demokracji na nowo: Nowe modele dla zmieniającego się świata).​