Klik her for at få en automatisk oversættelse af nedenstående tekst.
"Træer for livet": indkaldelse af interessetilkendegivelser er nu åben for byer og regioner, så de kan være med til at indfri EU's løfte ‎ om at plante 3 mia. træer inden 2030  

Formanden for Det Europæiske Regionsudvalg (RU), Apostolos Tzitzikostas, og den nye forkvinde for RU's ENVE-underudvalg og arbejdsgruppen om den grønne pagt – going local, Kata Tüttő, lancerede den 17. februar Træer for livet, en opfordring til handling rettet mod alle RU-medlemmer – men også byer og regioner i hele EU – med henblik på at delagtiggøre andre i deres igangværende projekter og nye engagementer inden for genplantning af skov og grønnere byområder. Træer for livet er en del af RU's kampagneden grønne pagt – going local.

Apostolos Tzitzikostas, formand for Det Europæiske Regionsudvalg, udtalte: "Det er med glæde, at jeg kan meddele, at initiativet "Træer for livet" nu er en realitet. Vi vil gerne bede vores medlemmer om at fortælle om såvel deres delegations som deres egne initiativer til plantning af træer ved at deltage i den dermed forbundneundersøgelse. Ved at deltage vil man kunne vise EU's lokale og regionale myndigheders globale lederskab, når det gælder om at skabe en grønnere og mere bæredygtig fremtid for vores klode."

Viceborgmesteren i Budapest og den nye forkvinde for RU's ENVE-underudvalg og arbejdsgruppen om den grønne pagt – going local, Kata Tüttő, udtalte: "I Budapest sætter vi pris på alt det gode, træer gør: ikke kun i kraft af den CO2, de opsamler, men også det støv, de binder, den skygge, de kaster på varme sommerdage, og den ilt, de afgiver til atmosfæren. Vi har gjort det til en prioritet ved også at oprette et register over træer som en del af vores overvågning af målene for bæredygtig udvikling. At gøre byområder grønnere er noget konkret, vi alle kan give os i kast med for at bekæmpe luftforurening, sætte en stopper for tabet af biodiversitet og gøre vores byer mere behagelige at leve i. Der er behov for selv små tiltag for at bremse klima- og biodiversitetskrisen."

For at deltage i "Træer for livet" bedes du besvare den korte onlineundersøgelse.Træer skal være plantet eller spiret efter den 20. maj 2020 og skal følge retningslinjerne for biodiversitetsvenlig skovrejsning, hvor man undgår uhensigtsmæssig skovrejsning på følsomme levesteder såsom tørveområder og vådområder, og man bør så vidt muligt prioritere hjemmehørende træsorter og sorter, økotyper og herkomstområder, der tager hensyn til behovet for modstandsdygtighed over for klimaforandringer. Læs mere om retningslinjer og kriterier for deltagelse her.

Opfordringen til handling under titlen "Træer for livet" tilskynder alle deltagere – og navnlig RU-medlemmer – til at plante et træ i deres region, by eller landsby, helst den 30. maj 2022 og senest den 5. juni 2022, under EU's grønne uge 2022, og til at offentliggøre et foto heraf for at gøre opmærksom på hver enkelt indsats og fremme dette som et bidrag til Europas genplantning af skov.

RU vil fremme og skabe synlighed omkring alle de engagementer, der deles billeder af, og som styrker budskabet om, at global opvarmning er en global udfordring, der forudsætter lokale løsninger.

Byers og regioners bidrag til projektet "Træer for livet" vil indgå i opgørelsen af løftet om 3 mia. flere træer og bidrage til EU's nye skovstrategi for 2030.

Opfordringen til handling kommer efter meddelelsen fra RU's formand Apostolos Tzitzikostas og Virginijus Sinkevičius, kommissær med ansvar for miljø, hav og fiskeri, i et fælles brev fra oktober 2021.

Baggrund

"Træer for livet" er en af 10 opfordringer til handling i RU's kampagne om den grønne pagt – going local. Den grønne pagt – going local blev lanceret i juni 2020 med oprettelsen af en arbejdsgruppe og iværksættelsen af en række initiativer inden for kommunikation og deltagelse, som har til formål at sætte byer og regioner i centrum for EU's omstilling til klimaneutralitet og give lokale og regionale myndigheder værdifulde værktøjer til at engagere sig i og fremskynde gennemførelsen af den europæiske grønne pagt i alle kommuner og regioner.

Ifølge De Forenede Nationers Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) er skovene afgørende for vores sundhed og klodens trivsel. De er rige på biodiversitet og er yderst vigtige i kampen mod klimaforandringer. Blandt andre fordele vil plantningen af 3 mia. ekstra træer i hele EU også bidrage til at

  • sænke lufttemperaturen med mellem 2 °C og 8 °C, hvis træerne plantes strategisk i byområder
  • tilvejebringe fødevarer såsom frugt, nødder og blade, og
  • skabe levesteder og beskyttelse for planter og dyr samt øge biodiversiteten i byerne.

Yderligere oplysninger fås ved henvendelse til RU's sekretariat for den grønne pagt – going local på greendeal@cor.europa.eu.

Del :
 
Relaterede nyheder

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/CP94---ENVE-MALAGA-COP28-STATEMENT.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/TREES-FOR-LIFE.ASPX

Local and regional governments across the world join forces ahead of COP28 to strengthen their leadership in climate action
Local and regional governments across the world join forces ahead of COP28 to strengthen their leadership in climate action
29.09.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/HL47---INTERVIEW-KLISOVIC.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/TREES-FOR-LIFE.ASPX

Making the Green Deal accessible and affordable for all is the real challenge, says CoR rapporteur Joško Klisović
Making the Green Deal accessible and affordable for all is the real challenge, says CoR rapporteur Joško Klisović
29.09.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/GREEN-DEAL-FUNDING-ALERT-SEPTEMBER-2023.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/TREES-FOR-LIFE.ASPX

Green Deal Funding Alert - September 2023
Green Deal Funding Alert - September 2023
29.09.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/ENVE-COMMISSION-IN-MALAGA.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/TREES-FOR-LIFE.ASPX

ENVE in Málaga debates on green hydrogen, governance of Green Deal and its impact on coastal areas
ENVE in Málaga debates on green hydrogen, governance of Green Deal and its impact on coastal areas
28.09.2023

1.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/EU-ORGANIC-AWARD-2023.ASPX

2.HTTPS://COR.EUROPA.EU/DA/NEWS/PAGES/TREES-FOR-LIFE.ASPX

Burgenland, Vienna and Idanha-a-Nova (Portugal) honoured by EU Organic Awards 2023
Burgenland, Vienna and Idanha-a-Nova (Portugal) honoured by EU Organic Awards 2023
25.09.2023